poniedziałek, 16 marca 2015

Dlaczego warto biegać?

Bieganie (jogging) to coraz bardziej popularna forma ruchu, sportu, a wręcz stylu życia. Uzależnia i wprowadza w życie zmiany, jednak tylko te pozytywne. Jeśli nadal zastanawiasz się czy warto lub masz problemy z podniesieniem z łóżka ten post jest dla Ciebie. Postaram się krótko ale konkretnie odpowiedzieć na pytanie : dlaczego warto biegać?

1. Zdrowie


Regularne bieganie pomaga zapobiec wielu schorzeniom takim jak osteoporoza, choroby serca i cukrzyca. Niektórzy naukowcy idą dalej twierdząc, że bieganie zapobiega niektórym nowotworom.

U osób uprawiających jogging odnotowano mniejszą podatność na zawały i choroby układu krążenia. Ponadto jest to przydatne narzędzie w walce z chorobami cywilizacyjnymi.

Jeśli biegamy dłuższy czas w zróżnicowanej pogodzie nasz system immunologiczny się wzmacnia, uodparnia i hartuje. 

2. Nastrój


Kolejnym ważnym argumentem jest nasz nastrój, samopoczucie i równowaga emocjonalna. Stwierdzonym faktem jest już, że biegacze są znacznie mniej narażeni na nerwice i depresje.

Endorfiny wydzielane podczas ruchu odpowiadają za poczucie szczęścia.. Biorąc pod uwagę w jak nerwowych czasach przyszło nam żyć warto pozyskiwać to szczęście jak tylko się da. 

3. Wygląd


Jeśli dwa poprzednie podpunkty jeszcze Cię nie przekonały to mam nadzieję, że ten już sobie poradzi :)

Biegając opóźniamy procesy starzenia organizmu. Regularne uprawianie tej formy aktywności fizycznej sprawia, że nasz zegar biologiczny będzie młodszy od kilku do nawet kilkunastu lat.

Jest to sport, który działa na wiele mięśni i kształtuje całą sylwetkę. Dzięki niemu zrzucisz zbędne kilogramy, wzmocnisz mięśnie, stawy, a także ukształtujesz ciało.

W wielu artykułach można przeczytać, że jogging jest lepszy niż niejeden kosmetyk. 

4. Umysł


Jest to mój ostatni argument co nie znaczy, że najmniej ważny.

Ruch chroni przed demencją starczą i Alzheimerem. Dzięki temu, że nasz umysł jest dotleniony potrafi pracować na wyższych obrotach. Pomaga to w myśleniu i skupieniu, a najnowsze badania potwierdzają wpływ sportu na inteligencję.


Pamiętaj!

Nikt nie zmusza Cię do codziennego i morderczego biegania ponad siły. Najważniejsze są metody małych kroków. Nie musisz przebiec od razu maratonu.. Dzięki regularnemu bieganiu sami zaobserwujecie postępy.

Mam nadzieję, że uzależnicie się tak jak ja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz