poniedziałek, 25 maja 2015

Witaminy

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania KAŻDEGO organizmu. Najlepszym sposobem na dostarczenie wszystkich potrzebnych substancji jest zbilansowana dieta. Dlatego warto wiedzieć jakie funkcje pełnią poszczególne witaminy i składniki mineralne, oraz gdzie możemy ich szukać. Na początek pod przegląd idą witaminy.



Witaminy

  • witamina C: witamina nieodporna na wysokie temperatury, należy ją spożywać ją bez obróbki termicznej. Wspomaga odporność organizmu, zwiększa wchłanianie żelaza, pomaga walczyć z chorobą niedokrwienną serca, a także chroni przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Należy jej szukać w natce pietruszki, kalarepie, brukselce, papryce, truskawkach, czarnej porzeczce i owocach dzikiej róży.
  • witamina PP: odporna na temperaturę, światło i tlen, jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie, Witamina PP jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Bierze także udział w rozpuszczaniu hormonów płciowych. Znajduje się w otrębach pszennych, drożdżach, orzechach ziemnych i mięsie wołowym.
  • kwas foliowy: bardzo wrażliwy na działanie wysokiej temperatury i przechowywanie. Produkty, które zawierają kwas foliowy najlepiej spożywać na świeżo. Jest on niezbędny w funkcjonowaniu układu nerwowego i krwiotwórczego. Ponadto u kobiet w ciąży jego niedobór może spowodować niedorozwój łożyska i wady wrodzone u noworodków. Występuje on przede wszystkim w ciemnozielonych warzywach liściastych, bobie, kiełkach zbóż, jajach i wyciągu z drożdży.
  • witamina B1: odgrywa ważną rolę przy przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek w procesach energetycznych. O odpowiednią ilość w diecie tej witaminy powinni zadbać przede wszystkim sportowcy, młodzież i kobiety w ciąży. Szukajmy jej w skiełkowanych ziarnach zbóż, jajach, mięsie, mleku i jego przetworach, produktach zbożowych z pełnego przemiału ziarna.
  • witamina B5:  niedobór tej witaminy to niezwykle rzadkie zjawisko, o jej zwiększoną ilość powinny zadbać osoby starsze, kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję oraz osoby z chorobami układu pokarmowego. Znajdziemy ją w zielonych warzywach liściastych, mięsie, drożdżach i grochu,
  • witamina B6: bierze udział w przemianach aminokwasów i procesach enzymatycznych, jest także niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jej niedobór może być przyczyną depresji i złego stanu psychicznego. Witamina B6 występuje w rybach, licznych warzywach liściastych i strączkowych, drożdżach i mięsie.
  • witamina B12: jest ważna w procesach syntezy tłuszczów, węglowodanów oraz syntezie białek. Jej niedobór może mieć poważne skutki nieodwracalnego uszkodzenia układu nerwowego i niedokrwistość. Szczególnie narażeni na to są weganie, wegetarianie oraz niemowlęta karmione piersią przez weganki i wegetarianki. Jest to spowodowane występowaniem tej witaminy zwłaszcza w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak: mięso, wątroby, serca, żółtka oraz ryby.
  • witamina A: wrażliwa na światło i utlenianie, dlatego produkty w nią bogate należy odpowiednio przechowywać. Witamina A uczestniczy w rozwoju tkanki nabłonkowej, kostnej, rozwoju zarodka i łożyska. Ponadto jest niezbędna w utrzymaniu prawidłowego widzenia. Należy jednak uważać na jej nadmiar, skutkuje on owrzodzeniem, krwotokami, złamaniami kości i brakiem apetytu. Produkty bogate w wyżej wymienioną witaminę to jaja, produkty mleczarskie, tran, sardynki i śledzie.
  • witamina E: bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, powinna być spożywana w postaci olejów zimnotłoczonych. Naturalny przeciwutleniacz, który chroni kwasy tłuszczowe przed utlenianiem lipidów, pozbywa się wolnych rodników i wpływa na stabilizację błon komórkowych. Jest powszechnie znana jako witamina młodości, skutecznie spowalniająca procesy starzenia się organizmu. Znajdziemy ją przede wszystkim w tłuszczach roślinnych oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych.
  • witamina H: wchodzi w skład enzymów odpowiedzialnych za powstawanie glukozy. Jest ważna w syntezie kwasów tłuszczowych i metabolizmie aminokwasów. Skutkiem niedoboru może być niedokrwistość i spadek apetytu. Można jej szukać w orzechach, mleku, warzywach i grzybach.
  • witamina D: powstaje w skórze pod wpływem naświetlenia promieniowaniem nadfioletowym. Jest niezbędna w prawidłowym rozwoju i budowie kości, wzmaga wchłanianie wapnia i fosforu z pożywienia. Niedobory skutkują krzywicą i nieprawidłową mineralizacją zębów. Poza promieniami słońca możemy ją dostarczyć do organizmu poprzez rybne oleje.
  • witamina K: jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stężenia czynników odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi, zapobiega zwapnieniu żył i chroni kości przed złamaniem. Znajdziemy ją w zielonych warzywach, produktach mlecznych, mięsie i jajach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz